Пам'яті Юрія Кутенка присвячується

 Шість років пройшло з тих пір, як пішов з життя один з кращих багатоборців світу, найкращий легкоатлет Львівщини ХХ століття Юрій Костянтинович Кутенко (8.06.1932 - 13.12.2003) – майстер спорту міжнародного класу, учасник Олімпійських ігор 1956, 1960 рр., екс-рекордсмен Європи з десятиборства, призер Європи, переможець матчів США-СРСР, неодноразовий чемпіон колишнього СРСР.

 

 

 

 

 

Юрія Костянтиновича жартома називали останнім із магікан, маючи на увазі те, що його прізвище стояло поряд з такими уславленими легкоатлетами, як Ігор Тер-Ованесян, Валерій Брумель, Віктор Стороженко, однак вони давно уже виїхали з міста Лева… А він не тільки в подальшому тут жив, але й працював на львівський спорт.
Десятиборство рахується найважчим видом легкої атлетики тому, що багатоборець повинен бути різностороннім атлетом, володіти найрізноманітнішими якостями.
Біг на короткі дистанції – основа багатоборства, тому десятиборець повинен перш за все швидко бігати. Але йому так само необхідно добре стрибати і далеко метати. А для цього він повинен мати непересічну силу, високу швидкість, чудову гнучкість, спритність та координацію
Тільки людина, наділена всіма цими якостями, може претендувати на перемогу у десятиборстві. А ці якості виробляються і удосконалюються лише завдяки наполегливим тренуванням. Ніякі природні дані не зроблять спортсмена десятиборцем, якщо він не освоїть техніки десяти видів легкої атлетики. Якщо для того, щоб отримати 1 – ий спортивний розряд, а тим більше стати «Майстром спорту» з будь–якого одного виду легкої атлетики, потрібно затратити декілька років тренувань, проявити неабияку наполегливість, впертість та працелюбність, то якою впертістю та волею повинен володіти десятиборець? Саме такою людиною був Юрій Костянтинович Кутенко...
Юрій Кутенко побував в олімпійському Мельбурні (1956 р.), а в подальшому і на Олімпіаді в Римі (1960 р.). Кращий результат – четверте місце на він показав на своїх других Іграх. Як згадував Юрій Костянтинович, тоді йому дуже не пощастило. Був добре підготовлений і відчував в собі сили здобути в боротьбі призове місце, але в ямі для стрибків травмувався та італійські лікарі ледь дозволили продовжити змагання.
У 1961 р. на першості Радянського Союзу Кутенко Ю.К. переміг в десятиборстві з результатом 8360 очок і був нагороджений золотою медаллю. Це був рекорд Європи, який ніхто не міг побороти протягом багатьох років...
Кутенка тренував легендарний Дмитро Оббаріус, який поклав початок своєрідній школі лісної підготовки, якою приїжджали цікавитись навіть американці. А все було дуже просто: два рази на день спортсмени, зокрема і Кутенко, тренувались в лісі – метали, стрибали через рів, бігали, долали бар’єри …В цих диких умовах було дуже важко, але легше потім – на стадіоні. 
Труднощів в Кутенка завжди вистачало. Від діда Юрію перепав ярлик «куркуля». А точніше, дід – батько шістнадцятьох дітей – мав на стільки люду двох корів і коня, не захотів вступати до колгоспу…Внаслідок судили невинного батька – директора воєнного заводу. Тому, як тільки виїзд за кордон, в Кутенка проблеми. Перевіряли…Не довіряли…Викликали в кабінети ЦК…А це також відбирало нерви та здоров’я...

У 1971 р. під час матчу США – СРСР в Сан–Франциско, коли стрибав із жердиною, остання під вагою спортсмена зламалась. Кутенко впав на металевий ящик – зламав три ребра, пошкодив нирку…Тому на заняттях спортом змушений був поставити крапку.

Але в спорті залишився. Служив в спортивному клубі армії, працював старшим тренером з десятиборства Збройних сил СРСР, був начальником 8 СКА ПрикВО. У будівництві нинішнього комплексу СКА – велика частка його праці. В останні роки життя – директор ДЮСШ СКА з легкої атлетики, яка зараз названа на його честь.

Ми, вихованці, Юрія Костянтиновича, назавжди запам’ятали його, як людину з неабияким почуттям гумору, прекрасного тренера, чудового керівника. Ми дотримуємось його принципів та традицій, тому він назавжди залишиться в наших серцях.

Олена КОВАЛИШИН

13.12.2009р.