Кота Федір Степанович - заслужений тренер СРСР з сучасного п'ятиборства

 У 1953 році Федір Степанович Кота закінчив Львівський державний інститут фізкультури. Він спеціалізувався з фехтування. Першими учителями Ф. С. Коти були заслужений тренер СРСР Вадим Олексійович Андрієвський і доктор педагогічних наук Володимир Станіславович Келлер.

Перейнявши від них досвід викладання, майстер спорту Федір Степанович Кота був залишений для роботи на кафедрі. З 1956 року займається сучасним п'ятиборством. Він почав займатися із групою спортсменів, в яку увійшли Лев Матюшенко — нині заслужений тренер УРСР, майстер спорту, державний тренер Радянського Союзу із сучасного п'ятиборства. Ярослав Горожанський, а також Вадим Яковлев, Андрій Глазков, Валерій Пічужкін, котрий згодом стаю чемпіоном СРСР.Спочатку було важко, — розповідає Ф. С. Кота. — Доводилося «кооперуватися» із тренерами по верховій їзді та стрільбі. Відверто скажу, і сам вчився усім тонкощам цих технічних видів. Хочу сказати велике спасибі чемпіонці СРСР Ніні Жердьовій (Власенко), Василю Гавві (стрільба), кіннотникам Петру Байді та Василю Беденку. Воли швидко ввели мене у курс справи. А в плаванні та бігу я був підготовлений ще в інституті. Що ж стосується фехтування, то це моя головна спеціальність.

З 1959 року в когорту кращих вихованців Коти увійшов триразовий чемпіон світу, заслужений майстер спорту капітан Радянської Армії, відзначений урядовими нагородами Павло Ледньов, а також Валерій Сьомін та Володимир Редько . Валерій Сьомін став майстром спорту і тепер є найпершим помічником Ф. С. Коти. Сьомін — другий тренер секції львівського СКА — зумів підготувати 19 майстрів спорту, але його учитель має на своєму рахунку їх удвічі більше. З 1960 року Ф. С. Кота стає тренером збірної команди СРСР. У цей час він допомагав виховує Олега Чувиліна, Едуарда Сдобнікова, Віктора Мінеєва. Перший з них став головним тренером СРСР із сучасного п'ятиборства, другий зумів завоювати звання чемпіона світу.

Згодом Ф. С. Кота закінчив аспірантуру при державному центральному ордена Леніна інституті фізичної культури. У цей час із Душанбе до нього на навчання приїхав Леонід Іванов. Я відразу повірив у Леоніда Іванова, — розповідає Федір Степанович. — Займаючись поруч з Павлом Ледньовим, він значно додав у фізичній підготовці. І, як результат, — у 1970-му році Л. Іванов привіз із Сан-Антоніо золоту медаль чемпіона світу у командному заліку, за що йому було присвоєно звання заслуженого майстра спорту.

Серед учнів Коти — Сергій Репетенко, Володимир Софієнко, Степан Березовський. Заняття по методиці, розробленій їх наставником, дозволили підростаючій зміні домогтися відмінних результатів. Так, Сергій Репетенко двічі був чемпіоном СРСР серед юніорів і переможцем І Всесоюзних молодіжних ігор, а також чемпіоном СРСР у командному заліку.